O Pikniku

Dzień Ziemi to największe (począwszy od 1970 roku) ekologiczne święto świata, obchodzone obecnie w ponad 192 krajach, od Singapuru, przez Rzym i Alaskę, aż po Australię. Celem akcji - prowadzonych corocznie wiosną - jest promowanie społecznych postaw ekologicznych. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Na obchody składa się zwykle mnóstwo wydarzeń przygotowywanych przez różnorodne instytucje.

Dzień Ziemi świętuje się w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Ten wyjątkowy dzień na całej planecie trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach związanych z rolnictwem symbolizowała odradzające się życie. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi - pomaga odrzucić wszystko to, co dzieli ludzi odmiennych ras i religii, znosi wszelkie różnice kulturowe i światopoglądowe. Wszak, niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy mamy jeden dom - jedną i tę samą planetę, która jest naszym wspólnym dobrem.

Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, które - dzięki wykorzystaniu sprzyjającej aury - ma ułatwić organizowanie udanych imprez masowych. W Polsce popularniejsza stała się jednak data 22 kwietnia, ze względu na kapryśną pogodę, często zniechęcającą w marcu do udziału w plenerowych uroczystościach. Dzień Ziemi to doskonała okazja, aby promować działania na rzecz środowiska naturalnego, szukać nowych rozwiązań, wzmacniać postawy i zachowania proekologiczne. Dlatego właśnie Fundacja Miasto-Ogród Książenice organizuje co roku Piknik Ekologiczny. Patronem honorowym imprezy jest burmistrz Grodziska Mazowieckiego, pan Grzegorz Benedykciński.

Na Pikniku spotykają się wystawcy z całej Polski, którzy oferują m.in. rękodzieła, żywność ekologiczną, sadzonki krzewów i drzew. Co roku, podczas imprezy, można również wymienić makulaturę, baterie i elektroodpady na cudowne rośliny, czy też świeże, pachnące zioła. W trakcie książenickich obchodów Dnia Ziemi na scenie odbywają się konkursy, koncerty i ciekawe wykłady oraz wiele innych atrakcji. Chcemy poprzez zabawę uwrażliwiać na piękno otaczającej nas przyrody, uczyć jak - dzięki drobnym gestom - można wspólnie zmieniać świat.

Przyjdźcie, zobaczcie, zostańcie z nami! Zapraszamy!!!

Organizator

Patroni

Bogorianet.jpg
więcej...

Sponsorzy i Partnerzy

Bacowka.jpg
więcej...

Facebook