Piknik Ekologiczny 2012

Mimo fatalnej pogody, w sobotę 12 maja, odbyła się druga edycja Pikniku Ekologicznego w Książenicach. Tym razem przebiegał on pod hasłem „Dobra energia dla wszystkich” i był dowodem na to, że nawet podczas deszczowej pogody można się dobrze bawić, a nasi goście nie boją się zmoknąć. Książenice odwiedziło kilkaset osób!

Honorowy patronat nad Piknikiem objął Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki p. Grzegorz Benedykciński. Partnerami projektu byli: MTG Agri Rol-Osiedle Książenice i dbPrint, oraz Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna, Klub Żeglarski Czysty Wiatr, Moje Bambino, Plantpol Zaborze, REMONDIS, AMINEX i TOYOTA Włochy.
Tradycyjnie do prowadzenia spotkania zaprosiliśmy Marka Jezierskiego- redaktora, prowadzącego i wydawcę programu ROK W OGRODZIE i KAWA CZY HERBATA.

Dobra energia dla wszystkich

Rozpoczęliśmy ogłoszeniem wyników konkursu „Dobra energia dla wszystkich”, który przeprowadziliśmy wśród uczniów szkół naszej gminy. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu wiersza lub namalowaniu ilustracji o tematyce ekologicznej. Wpłynęło 37 prac spośród których komisja wyłoniła 12 laureatów. W kategorii plastycznej zostali nimi: Patrycja Krasuska ze Szkoły Podstawowej w Książenicach, Alicja Huberska ze Szkoły Podstawowej w Adamowiźnie , Hanna Tomczak z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Tosi i Franka, Ida Bończak, Aleksandra Solecka i Bartosz Boś ze Szkoły Podstawowej Nr 1. W kategorii literackiej laureatami konkursu zostali: Natalia Szymczyk ze Szkoły Podstawowej w Adamowiźnie, Paulina Lachawiec ze Szkoły Podstawowej w Książenicach¸ Wiktoria Waszczyk ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Wojciech Szczęsny ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Paulina Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej w Adamowiźnie Maciej Stąporek ze Szkoły Podstawowej Nr 1.

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy, zestawy kreatywne z „moje Bambino”, książki Adama Wajraka z autografem autora, oraz wspaniałe rośliny ufundowane przez „PLANTPOL” Zaborze. Pozostali uczestnicy konkursu, i ich opiekunowie, otrzymali podziękowania i rośliny. Dla każdej ze szkół biorących udział w konkursie przygotowaliśmy roślinkę do posadzenia na terenie szkoły przekazaną nam przez producenta-wystawcę Pana Andrzeja Żukowskiego.

Ogromną niespodziankę laureatom konkursu sprawiła drukarnia dbPrint, która wydrukowała notesiki z wierszami i ilustracjami dzieci biorących udział w konkursie.

Do wspólnego piknikowania zachęcali nas muzycznie: Andrzej Dembowski, oraz Weronika, Julka, Zuza i Pamela-uczennice Gimnazjum nr 3 w Grodzisku Maz., które pod kierunkiem Andrzeja Siwika przygotowały swój występ.

Kwiatki za odpadki

Wokół sceny na gości czekało mnóstwo atrakcji. Już przed godziną 10.00 ustawiła się długa kolejka do stanowiska firmy REMONDIS gdzie wymieniano baterie i elektroodpady na sadzonki. Przez 6 godzin do ogrodników-hobbystów trafiło 1200 roślin. Firma AMINEX „zamieniała makulaturę w bratki” . Rozdano ponad 300 sadzonek, a przy okazji uzbierało się ponad 1200 kg makulatury!

Radość tworzenia i sportowe emocje

Na wszystkich gości czekało wiele atrakcji. W Otwartej Pracowni Twórczej można było samodzielnie stworzyć mozaikę. Moje Bambino zapraszało matematycznych odkrywców i dorosłych do zabawy z kształtkami NUMIKON . We współpracy z Fundacją Miasto Ogród Książenice odbywały się warsztaty kreatywne dla najmłodszych. Na spotkanie z książkami zapraszała Biblioteka Publiczna. Gdy tylko przestawało padać na korcie pojawiali się tenisiści. Na dzieci czekały kucyki i zaprzyjaźnione pieski z Homo & Animal. Żeglarzom z Czystego Wiatru nie straszne takie pogody ,więc przez cały czas pikniku podziwialiśmy rozpięte żagle przepływających żaglówek. Dużym powodzeniem cieszyło się obozowisko Zbieracza Podróżnika- dzieci m. in. obserwowały jak można rozpalić ogień nie używając zapałek. Animatorzy Olga i Andrzej Ripperowie obawiali się że pogoda wystraszy piknikowych gości. Okazało się jednak że odwiedziło ich wielu gości. Ogromną atrakcją było także czerpanie papieru, które na stoisku dbPrint prowadził Piotr Dąbrowski, oraz malowanie buziek w wykonaniu Marty Zawadzkiej z Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.


W tym czasie na scenie

Podczas pikniku lek. wet Rafał Stachurski radził jak utrzymać zwierzęta w dobrej kondycji. Zwracał także uwagę właścicieli na istotną rolę profilaktyki związanej z chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

Marek Jezierski prezentował nowości ogrodnicze i udzielał porad ogrodniczych. Prowadził wiele konkursów. Zaprosił na wirtualny spacer po ogrodach Europy.

Goście z Homo & Animal przedstawiali swoich podopiecznych i omawiali zasady postępowania podczas spotkania z agresywnymi zwierzętami.

Oczywiście podczas Pikniku była okazja do zrobienia zakupów, Swoje wyroby oferowali m. in. producenci serów, miodów, gołąbków, potraw z Thermomixa. Jak zwykle dużą popularnością cieszyły się wyroby rękodzieła.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zamiast siedzieć w domu uzbroili się w parasole i kalosze i przyszli do nas. Było nam bardzo miło że humory podczas Pikniku dopisywały a goście dobrze się bawili.

Zapraszamy do obejrzenia pełnej galerii zdjęć.

Organizator

Patroni

ksiazenice.jpg
więcej...

Sponsorzy i Partnerzy

Fabryka.jpg
więcej...

Facebook